Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. září 2023

RC Modely 10/2006 článek 17

Krasavci zlatého věku – 22. část

Jiří Nožička st., Jiří Nožička ml.

Ukázka z textu:

6. Rekordní letadla


6.1. Držitelé světového rychlostního rekordu

V roce 1920 se poválečné poměry, alespoň na straně vítězů, již natolik zkonsolidovaly, že letci začali mezi sebou soupeřit mírovými prostředky, tj. na poli sportovním. Soupeřícími stranami však už byli zřídkakdy sportující soukromníci, častěji to byly společnosti vyrábějící letadla, armádní složky nebo armády (a tím obvykle i státy). Soupeřící piloti byli jejich reprezentanty. Vstupní rámec poskytly rychlostní soutěže založené ještě před válkou, jako byla pro pozemní letadla soutěž o „Gordon-Bennetův pohár“ (před válkou proběhlo pět ročníků) nebo soutěž o „Schneiderův pohár“ pro vodní letadla (před válkou proběhla dvakrát). Rychlostní speciály pro ně vyvinuté nebo alespoň modifikované představovaly téměř vždy dobový vrchol aerodynamické jemnosti, konstrukční účelnosti a vytříbenosti pohonné jednotky k vysokému měrnému výkonu a propulzní účinnosti. Taková letadla se pak pokoušela využít svých vlastností k získání rychlostních rekordů.
FAI (Féderation Aéronautique Internationale) založena v r. 1905 zaregistrovala jako první rychlostní rekord Santos-Dumontův let ze dne 12. 11. 1906 na dráze dlouhé 220 m, která byla prolétnuta průměrnou rychlostí 41,292 km/h (daleko vyšších rychlostí tehdy dosahovali v USA bratři Wrightové, to však nikdo do Evropy neohlásil). Jako poslední předválečný rychlostní rekord byla uznána průměrná rychlost 203,850 km/h na nejrychlejším okruhu dvousetkilometrové trasy, kterou prolétl francouzský pilot Maurice Prévost 29. září 1913 na letadle Déperdussin „Monocoque“ (konstr. L. Béchereau) v rámci soutěže o Gordon-Bennetův pohár v Remeši. Bližší podmínky pro rekordní let tehdy FAI ještě nestanovila. Teprve v roce 1920 rozhodla, že rekordní rychlost bude měřena na trase dlouhé 1 km, a v březnu 1923 stanovila podmínky, že za rekordní bude uznána průměrná rychlost ze čtyř průletů tříkilometrové trasy, z nichž dva proběhnou v jednom směru a dva ve směru opačném, přičemž nesmí být překročena nadmořská výška letu v měřených úsecích 100 m a maximální výška náletu do měřeného úseku nesmí přesáhnout 450 m. Tato pravidla platila až do roku 1950.
K snazšímu sledování vývoje světového rychlostního rekordu a příslušných rekordních strojů uvádíme diagram a tabulku (viz obr. 6.1-1).
V roce 1920 se přetahovaly o rychlostní rekord ve Francii firmy Nieuport a Blériot. První ze jmenovaných firem upravila dva exempláře svého stíhacího typ Nieuport 29 C1 (ten pocházel ještě z posledního roku války) na závodní speciál Nieuport 29 „Vitesse“ (místo vypsání názvu v uvozovkách se užívá též zkratky „V“, obr. 6.1-2), s nímž létali tovární piloti J. Sadi-Lecointe a Georges Kirch. Zmíněné letadlo Nieuport byl malý rychlý, převážně dřevěný, vyztužený jednopříhradový dvouplošník s oblým trupem potaženým překližkou a klasickým pevným podvozkem ostruhového typu, poháněný vodou chlazeným stojatým vidlicovým osmiválcem Hispano Suiza V8, který dával při 1900 ot/min výkon 320 k (235 kW), vrtule byla dřevěná o průměru 2,45 m a stoupání 2,8 m. Vodní chladiče byly… …

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist