Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. září 2023

RC Modely 10/2006 článek 15

PALIO JUNIOR

Ing. arch. Vladimír Novák, LMK Dobrá; foto: Vladimír Novák a Karel Křibík

Ukázka z textu:

S elektrou PALIO Junior od firmy ASTRA létá již šest let ing. arch. Vladimír Novák z LMK Dobrá u Frýdku-Místku. Model s laminátovým trupem a konstrukčními křídly o rozpětí 2110 mm a hmotnosti 1700 g je poháněn komutátorovým motorem Palička VM 2410 s regulátorem JETI 35 ECO, se sklopnou vrtulí Aeronaut 8/5 mm. Motor je napájen sedmičlánkem Sanyo SCR 1700 mAh. Model je osazen přijímačem Graupner R 700, servy Graupner C 577 a řízen vysílačem Robbe Futaba FX 14.
Palio Junior je firmou Astra klasifikováno jako cvičný model, nicméně pro tyto účely poněkud méně povedený. Rychlost letu i pádová rychlost byly příliš velké a při překročení pádové rychlosti model padal nečekaně po křídle. Pro zlepšení vlastností a snížení pádové rychlosti jsem na modelu použil turbulátor z chirurgické niti, nalepený kontaktním lepidlem za náběžnou hranou.
Palio se výrazně zpomalilo při nepatrném zvýšení klesavosti. Snížila se pádová rychlost a nepříjemný sklon k pádu po křídle hrozí již jen při extrémně malé rychlosti. I přes vyšší plošné zatížení model slušně stoupá a létání s ním je teď velmi příjemné. Varování firmy před osazením silnějšího elektromotoru než „500“ se ukázalo po nezbytných úpravách (zesílení trupu pro uložení trubky pro spojku křídel) jako liché. Pevnost modelu, zvláště křídel, je výborná. V současnosti jsou na křídle zkoušeny winglety.
Pohonná část musí být dobře chlazená, s čím výrobce modelu kupodivu nepočítal. Proto bylo nezbytné zhotovit v přední části trupu a za odtokovou hranou odvětrávací otvory a přední otvory osadit „lapači vzduchu“.


RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist