Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. září 2023

RC Modely 10/2006 článek 1

Další flekatý

aneb jak na elektriku a detaily

Ukázka z textu:

Po ráně s Art Chester Jeepem jsem stál před rozhodnutím, kterým dalším strojem obohatím svůj letový park. Vzhledem k mé slabosti pro letadla druhé světové války jsem se rozhlédl po letounech právě z tohoto období. A jelikož máme spolu s libereckými kolegy výborné zkušenosti s letadly dle plánků Nicka Ziroliho, vybral jsem si jako předlohu americký střemhlavý bombardér SBD – Dauntless. Pro jeho zajímavou historii a významnou úlohu v bitvě u Midway. Po doručení plánu jsem opět konstatoval – klasika Ziroli. Velmi rád stavím, a postupy a přesnost Ziroliho plánů mi opravdu vyhovují. Tolik snad jako předmluva a nyní ke stavbě.

Stavba modelu
Začal jsem vyřezáním trupových přepážek. Zde se zmíním o metodě přenesení přepážky na překližku. Plánek jsem si nechal okopírovat a podlepil ho přenášecí reklamní fólií. Přepážky a žebra jsem pak vystříhal, nalepil na odpovídající materiál a vyřezal. Odpadlo kopírování přes kopírovací papír a sčítávající se nepřesnosti. Potom již slepení a ustavení klasické páteře na rovnou desku a navlečení a fixace přepážek. Pak oplaňkování lištami a následně potah balzovými prkénky. Zde znovu upozorňuji na potřebu důkladného namočení balzy, přitažení prádelní gumou k přepážkám a použití lepidla na bázi lepidla Purex. Tímto způsobem se prakticky nedá postavit trup zkroucený, přestože trupy letounů takového typu jsou poměrně tvarově složité.
Křídlo tohoto letounu je dělené na tři části – centroplán a nasouvací konce křídel. Je to vynikající řešení. Za prvé pro manipulaci a za druhé pro předletovou montáž, kdy centroplán spolu s podvozkem je přišroubován k trupu. Na letišti jen nasunu konce křídel, zapojím kabely, zajistím křídla a letadlo je připraveno k letu. Centroplán je velmi solidně konstruován. Žebra jsou z letecké 3mm překližky, smrková náběžka a solidní hlavní nosník pochopitelně spojený stojinou z tvrdé balzy tloušťky 3 mm, s léty na výšku. V centroplánu je uložen podvozek, nádrž na stlačený vzduch (PET lahev 0,3 l), laminátová pouzdra, do kterých se zasunují trubky konců křídel a šachta pro umístění serv podvozku, odhoz bomby a rozvod elektrické instalace. Celek je potažen balzou tl. 2,5 mm. Centroplán je naprosto rovný, bez geometrického kroucení a staví se na plánu podepřen ve vyznačeném místě lištou patřičné tloušťky.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist