Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. ledna 2020

RC Modely 9/2019 článek 6

Pro mladé i staré - Dlouhán

Robert Pajas

Ukázka z textu:

21. září 2019 od 11:00 se koná, opět pod vedením divadelního souboru Buchty a Loutky, dětský den plný loutek, divadélek a řemeslných výrobků. I já přispěji trochou z našeho oboru - tentokrát stavbou stabilního kluzáčku s dlouhým trupem a celkem malým rozpětím. Prototyp se nese opravdu ladně a rovně vzduchem a snadno se zalétává.
Stavba a bezpečnost práce
Uvádím plánek opět i s rozkresleným rozložením dílů pro sériovou stavbu 40 kusů - tolik jich totiž vždy s dětmi během čtyř, pěti hodin postavím. Zveřejnění stavebního plánu jistě uvítají i rodiče, kterým bude výtisk RCM na akci přidán jako dárek. Model je navržen tak, aby nezbyl pokud možno žádný odpad - tomu jsou přizpůsobeny rozměry i geometrie jednotlivých dílů. Důležité je, aby děti byly schopné model samy stavět, aby již na první pohled tušily, který díl kam patří a co s ním - to docílíme kresleným návodem komiksového vzezření pověšeným na vi- ditelném místě. Složitější práce provedeme za ně nebo jim pomůžeme, ale stále jim necháme dostatek práce. Dáváme pozor na vteřinové lepidlo, je vhodné mít jen jediné a nepůjčovat je dětem. Nejbezpečnější k řezání jsou asi lámací nože - levné a praktické, jejich počet průběžně kontrolujeme, aby si je děti neodnášely mimo pracovní stůl. Sestavení modelu provedeme sami - ulehčíme si tak práci se zalétáním. Někteří rodiče však bývají velmi zruční a přesné sestavení provedou sami (úhly konců křídel, kolmost ploch k trupu).
Nástroje, materiál, polotovary
Vteřinové lepidlo musí lepit i ve vlhkém a studeném počasí - celkem dobře funguje zelený Bolt. (Dobré je mít dvě náhradní.)

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist