Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. srpna 2019

RC Modely 8/2019 článek 7

Pro mladé i staré - Macchi M. 7

Robert Pajas

Ukázka z textu:

V pozůstalosti po Štefanu Gašparínovi, známém výrobci CO2 motorů a později i mikroelektromotorů, se našlo též množství krásných modelů, které kdysi odkoupil od špičkových modelářů a pečlivě je uložil se záměrem omotorovat je nějakým z jeho výrobků - k čemuž mnohdy nedošlo. S Martinem Hukem jsme modely zdědili a postupně rozdali těm, kteří měli zájem je zprovozuschopnit. Tak se dostal například model Macchi M. 7 Michala Králíka k Dušanu Garbovi, který jej rozlétal a občas jej předvádí na soutěžích. Model jsem nakreslil s několika úpravami, aby lépe odpovídal přesnému třípohledu Windsock z roku 2013, který M. Králík neměl při stavbě k dispozici. Snažil jsem se přitom nepřetěžovat konstrukci, aby výsledná hmotnost modelu odpovídala původnímu. Zachoval jsem též co nejpřesněji veškeré proporce a nastavení, které mi Dušan pečlivě oměřil. Ani pro červené zbarvení neexistují dobré podklady, možná v tomto zbarvení letoun nikdy nelétal, nabízím proto zbarvení muzejního exponátu dobře na internetu zdokumentovaného.
Stavba
Stavba jednotlivých částí není náročná, ale sestavení modelu vyžaduje trpělivost. Vybereme prkénka homogenní lehké balzy o tloušťce 1,5 a 1 mm. Kostru budeme lepit řídkým vteřinovým lepidlem. Řežeme vše štěpinou žiletky Tiger či Leon dle ocelového pravítka. Stavební plán okopírujeme a rozstříháme - příslušnou část kopie plánu lehce přichytíme tyčinkovým lepidlem na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10-20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky, protože řídké lepidlo vždy prosákne až pod balzu. Na takto připraveném podkladu stavíme všechny díly.
Křídla a ocasní plochy
Nařežeme si z balzy 1 mm všechna žebra dle křivítka či šablony s malou rezervou na dobroušení, sesadíme postupně sadu žeber pro levou horní, pravou horní, levou dolní a pravou dolní polovinu křídel a spíchneme ji špendlíkem do bloku kromě odlišných kořenových žeber.

Obtisk na Macchi M. 7 ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist