Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. července 2020

RC Modely 7/2019 článek 6

Pro mladé i staré - Cadet Tomáše Pengla

Robert Pajas; Foto: T. Pengl

Ukázka z textu:

Když jsem viděl čistě postavené historické modely IPRO Tomáše Pengla, nadchnul jsem se a zkompletoval si všechny plánky podobných rozměrů s rozpětím 30-50 cm - a bylo jich dvanáct! „To je jasný“, řekl jsem si, „všechny je vydám, bude to takovej rok IPRO“. Nakonec tato idea trochu opršela, ale přeci jen bych nějaké rád zveřejnil. Začněme modelem Cadet s rozpětím 322 mm - je to malý model a vejde se pohodlně k jinému modelu do krabice.
Stavba
Stavební plán IPRO 161 jsem překreslil skoro beze změn, místo balzy 2 mm nespecifikovaných vlastností použijeme tvrdší pevnou balzu 1,5 mm na podélníky a trochu lehčí na přepážky, koncové oblouky apod. Lehkou balzu 1 mm použijeme na ocasní plochy. Jednotlivé díly (krom lehkých ocasek) můžeme vytisknout na potahový papír a přilakovat na prkénko balzy, nebo jen lehce přilepit vytištěné na kancelářském papíru, vyřezat a papír zase sloupnout.
Křídlo a ocasní plochy
Odtokovou i náběžnou hranu přišpendlíme na plán, doplníme žebra a nosník. Pozor, dvojice kořenových žeber jsou skloněné směrem k trupu tak, aby škvíra mezi trupem a žebrem byla co nejmenší, ale aby přesto dovolila nalomit křídlo do vzepětí. Ocasní plochy vyřízneme z lehké jedničky, lehce přelákneme a přeleštíme.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist