Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2019

RC Modely 5/2019 článek 7

Pro mladé i staré - Savoia Marchetti S. 55

Robert Pajas

Ukázka z textu:

V rámci OpenScale, soutěže minimaket v Medlánkách u Brna, je letos poprvé vyhlášena stavebně nenáročná kategorie stínových polomaket poháněných elektromotorem s kondenzátorem. Takové pokusy s jednoduchými modely nadchly i příznivce propracovaných maket a počet hotových modelů roste. Já si vybral předlohu plovákového dvoutrupého dopravního letounu S. 55. Pravidla kategorie jsou prozatímní a pořadatel je na místě upřesní: předloha vrtulového či proudového letounu může být z jakéhokoliv období, oproti maketám může jít též o projekt, který nikdy ne-vzlétl. Podmínkou je stavba z balzových či polystyrenových destiček, zachování podobnosti s předlohou a rozpětí 330 mm (velikost M-oř). Soutěžit se bude na přesnost délky letu 33 sekund - sekundy nad i pod limit se odečítají. Každý soutěžící má 5 startů, v případě shody budou následovat rozlety až do finále.
Pohonná jednotka
Jiří Doležel - propagátor této kategorie - uveřejnil na stránkách minimakety.cz opravdu profesionální návod na stavbu takového modelu. Jeho rad jsem se přidržel, nic nevymýšlel a koupil si jím osvědčený „pohonný set“ v podobě pěnového modelu - po zadání vyhledávání „hand launch capacitor“ na stránkách ebay.com mi vyskočilo velmi levné házedlo za 60 korun z EVA pěny. Model nebudeme potřebovat, ale kompletní motorovou jednotku s nabíječem ano. Zásilka z Číny jde poštou asi čtrnáct dní. Model vyjmeme ze sáčku a opatrně jej roztrháme na části, abychom neporušili vodiče - jde to snadno.
Stavba
Model není stavebně náročný na čas, bez povrchové úpravy zabere jeden večer. Křídlo tvoří prohnutá balzová deska v barvě materiálu. Všechna kormidla včetně křidélek jen naznačíme tuší, případně nařízneme a nastavíme podle potřeby lehkým nalomením.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist