Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2019

RC Modely 5/2019 článek 6

Bowers Fly-Baby Biplane

Radek Kincl

Ukázka z textu:

Při jednom odpoledni na našem modelářském letišti mi kamarád mezi létáním řekl, jestli si nechci postavit Fly-Baby, no a já ihned souhlasil. On se více rozpovídal o modelu, že se jedná o typ Fly-Baby Biplane a je o trochu větší. Začal jsem přemýšlet, jak budu stavět dvě křídla, kde ho budu doma hangárovat, jak vše budu převážet na letiště a hlavně jak dvouplošník na letišti co nejrychleji sestavím. Z létání už ten den nebylo nic, byl jsem myšlenkami úplně jinde. Tak si tak ještě večer doma v klidu říkám, bude tedy dvouplošník. Fly Baby Biplane je v měřítku 1:3,13 a tak rozpětí vychází na 2 135 mm. Celodřevěnou konstrukci nakreslil a vyfrézoval z topolové překližky tl. 3 mm Petr Sokol z Kladna, který také zhotovil formy na laminátové díly kapoty a kryty u pilotního prostoru, dále je použita balza a smrkové nosníky. Motor jsem použil benzinový čtyřdobý Fiala motors FM-60s1. Tak jsem zanedlouho domů přivezl 14 ks desek z topolové překližky o celkové ploše 5,4 m2 a napočítal jsem 584 ks vyřezaných stavebních dílů a dílů pomocných šablon, které urychlují a zpřesňují stavbu, aby vše bylo přesně na svém místě. Druhý den jsem se ihned pustil do stavby.
VÝŠKOVKA, SMĚROVKA
Stavbu jsem zahájil sestavením VOP a SOP. Svojí konstrukcí jsou díly podobné. VOP je dělená a obě poloviny se nasouvají s laminátovými pouzdry na duralovou trubku o průměru 10 mm a v přední části ještě na uhlíkovou tyč. Na vylehčenou páteř z topolové překližky jsou nalepena žebra a smrkové nosníky 3x6 mm a 2x balzové nosníky 5x8 mm nejdříve z jedné a potom z druhé strany. Přední tuhý potah torzní skříně a páskování žeber je z balzy tl. 2 mm. Pohyblivá kormidla mají stejnou konstrukci. Obvod pohyblivých kormidel je lemován navlhčenými čtyřmi pásky balzy 2 mm. Uchycení pohyblivých kormidel je pomocí závěsů MP JET 16x32 mm, pro které už jsou vyfrézované otvory (drážky) jak v pevné, tak i v pohyblivé části páteře. Je to velmi užitečné, nemusím dlabat drážku pro panty a všechny panty jsou v jedné ose - paráda. VOP a SOP mají výplety z ocelového lanka o průměru 0,66 mm zakončeného napínáky M2 uchycenými v kování.
KŘÍDLO
Stavba horního a spodního křídla je podobná, obě křídla jsou dělená a s laminátovými pouzdry se nasouvají na duralové trubky o průměru 20 mm v trupu, respektive v kozlíku a na uhlíkové tyčky o průměru 5 mm vpředu za náběžnou hranou a vzadu před odtokovou hranou křídla. Spodní křídlo je navíc vybaveno křidélky. Pásnice nosníků jsou ze smrkových lišt 3x10 mm, pásnice pomocného zadního nosníku jsou z lišt 2x6 mm a přední vyztužení pod tuhým potahem torzní skříně je z lišt 3x3 mm. Falešná náběžná hrana a stojiny jsou vyfrézované z topolové překližky, jsou zalepeny mezi pásnice hlavního nosníku, předního nosníku a pomocného nosníku tak, že je dané přesné ustavení odlehčených žeber křídla.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist