Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. srpna 2019

RC Modely 4/2019 článek 7

Pro mladé i staré - Champion A

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Když mi kamarád Martin popsal, jak létá se třičtvrtěmetrovým lehkým modelem Dromadera v Dejvicích na Kulaťáku (což je asi, jako kdyby létal v Brně na Zelňáku, v Plzni na Hlaváku, v Liberci na autobusáku nebo v Hradci před Priorem), dostal jsem chuť ho okamžitě napodobit. Za tím účelem jsem předělal starší volný model na RC elektro-akrobata. Původní model Champion postavený podle plánku IGRA byl celobalzový. Konstrukci kabiny jsem přizpůsobil snadnější manipulaci s RC vybavením, křídlo jsem postavil konstrukční, s profilem o malé tloušťce.
Stavba
Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko tlusté 10 až 20 mm a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Celý model jsem tentokrát lepil kanagomem kvůli snadnějšímu přebrušování spojů. (Vůně kanagomu a nitrolaku se navíc skvěle hodí ke stavbě retro modelu.) Trup a ocasní plochy stavíme z lehké balzy tloušťky 1 mm. Křídlo má žebra z balzy 1,5 mm, náběžku z lišty 5x5 mm a odtokovku včetně křidélka z lišty 15x3 mm.
Křídlo a ocasní plochy
Stavíme levou a pravou polovinu křídla zvlášť. Náběžnou i odtokovou hranu upravíme hoblíkem či smirkem již na prkénku balzy, abychom je nemuseli tolik opracovávat na sestaveném křídle. Přišpendlíme hrany na plán a vkládáme mezi ně žebra obdélníkového tvaru - dodatečně je pak zbrousíme do profilu s celým křídlem. Kořenové a koncové žebro je širší. Křidélka oddělíme až po potažení křídla a seřízneme je po celé délce žiletkou drženou v úhlu asi 30°, aby se mohla klopit dolů. Ocasní plochy vyřízneme z lehké balzy 1 mm, prolakujeme a vyleštíme. Oddělíme výškovku. Křidélka i výškovka jsou namísto pantu připevněna pruhem potahového papíru - přiložíme části k sobě s půlmilimetrovým odsazením a pruh přilakujeme. Spojíme obě výšková kormidla balzovou spojkou. Doplníme překližkové páky řízení. (Pro jemné řízení by měly být páky minimálně tak dlouhé jako páka serva.)

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist