Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. července 2019

RC Modely 2/2019 článek 7

Pro mladé i staré - 1100R Mini-Max

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Poslední prací Štefana Gašparína byl vývoj ultralehkých střídavých vysokootáč-kových motorů pro mikrodmychadla. Spolupracoval též s izraelským konstruktérem alternativních ultrazvukových pohonů Nachmanem Zimetem, který si objednal pro své pokusy pistácio Mini-Maxe konstruované Michalem Vosikou. Model jsem konstrukčně zjednodušil a postavil dle přání - připravený k osazení miniaturní RC výbavou.
Stavba
Pistácia jsou malé modely s rozpětím 203 mm a vyžadují při stavbě velkou přesnost. Budeme stavět prakticky celý model z balzy tloušťky 0,8 mm. Model je jinak stavebně nenáročný. Příslušnou část plánku lehce přichytíme tyčinkovým le-pidlem na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10 až 20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Lepit budeme řídkým kyanoakrylátem, který tenkým drátkem napouštíme do přesně sedících spojů kostry.
Křídlo a ocasní plochy
Nařežeme si horní pásky žeber podle křivítka či šablony. Náběžnou a odtokovou lištu sbrousíme předem na balzovém prkénku, teprve potom je odřízneme a přišpendlíme na plánek. Mezi ně pak vkládáme spodní rovné pásky žeber, které nejprve přilepíme k náběžné liště a teprve pak dořízneme podle odtokové. Snažíme se, aby lepidlo nešlo napovrch, kde budeme přebrušovat křídlo dohladka. Pásky ukotvení vzpěr jsou širší - 2 mm, vyvrtáme do nich dírky pro kolíčky (drátky) vzpěr. Přilepíme konce křídel z lehké plné balzy. Na spodní pásky přilepíme nosníky – nejprve je usadíme mezi špendlíky a srovnáme, pak zakápneme. Napáskujeme horní profil žeber.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist