Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. listopadu 2019

RC Modely 11/2019 článek 9

Messerschmitt Me P 08.01

Juraj Tinka

Ukázka z textu:

Rok 2018 pomalu vstoupil do druhé poloviny. Všechny mé větší projekty měly již důchodový věk a tak dozrál čas na akci. Lehce se řekne, hůře koná. Následovalo několik kol „výběrových řízení“. Vybrat něco neokoukaného, hezkého a postavitelného není úplná legrace. Inu, vyčnívat trochu z řady dá zabrat. Tato etapa měla nakonec jasného vítěze, Messerschmitt P 08.01. Hned v úvodu bych si dovolil připomenout, že skutečný letoun nikdy neexistoval, nicméně projekt to byl zajímavý. Malé nahlédnutí do historie
Počátkem 2. světové války vzniklo v Německu, prakticky v každé letecké konstrukční kanceláři, několik projektů letadel strategického určení. Musím ale zdůraznit, že pouze minimum projektů překročilo práh předprojektové přípravy. Stejný osud potkal také projekt Messerschmitt P 08.01. Messerschmitt P 08.01 mělo být celokovové čtyřmotorové samokřídlo s tří-kolým hydraulicky zatahovatelným podvozkem. Letoun byl navržen pro plnění různých úkolů. - Bombardér – dolet 15 000 km s nákladem 20 000 kg pum - Průzkumná verze – dolet 27 000 km - Transportní verze – možnost transportu 22 000 kg těžkého pancéřového vozidla a dalšího nákladu až do hmotnosti 40 000 kg Prázdná hmotnost byla vypočtena na „pouhých“ 40 000 kg, maximální vzletová dosahovala až 90 000 kg. Letoun měl být poháněn motory typu Daimler Benz DB 109-615, každý o výkonu 4 000 Hp. Vypočítané hodnoty byly na tehdejší dobu naprosto výjimečné a nabízí se otázka, jestli by Německo mělo technické a ekonomické podmínky pro realizaci strategických projektů.
Zpět k modelu
Po spíše emocionálním rozhodnutí „jít do toho“, následuje období racionálních úvah a nastavení prvotních mantinelů projektu. - Velikost – rozpětí bylo zastropováno na 4 000 mm - Pohon – vzhledem k uvažovanému systému uchycení motorů, klasické střídavé motory (inrunnery) jsou pro tento projekt určitou výhodou. Vybral jsem sice trochu „vousaté“, ale spolehlivé Phasor 30/3 s regulátory Spin 48 Opto.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist