Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. listopadu 2019

RC Modely 11/2019 článek 4

Lockheed L - 10 Electra

Josef Anděl

Ukázka z textu:

Chtěl jsem si postavit model dvoumotorového letadla. Dlouho jsem vybíral, a když už bylo potřeba se rozhodnout jaký, vrátila se rekonstruovaná Elektra, ve které létal Tomáš Baťa, a bylo rozhodnuto. Plánek s monografií jsem našel na internetu, jenom jsem ho zvětšil a upravil pro stavbu modelu. Vydali jsme se také na letiště Točná, kde jsem si prohlédl letadlo a nafotil některé detaily. Podle připraveného plánu jsem se pustil do práce a stavěl polomaketu poháněnou dvěma střídavými elektromotory.
Stavba výškovky a směrovek
Model dvoumotorového letadla Elektra jsem začal stavět výškovkou se dvěma směrovkami. Výškovka je stavěna konstrukčně a je potažena balzou 2 mm. Na směrovkách jsem pracoval stejným způsobem. Každá směrovka má svoje servo navzájem propojené V- kabelem a k nim je připojeno též servo k ostruhovému kolečku. Výškovka má servo umístěné v centroplánu a se směrovkami tvoří jeden celek, který je k trupu přišroubovaný třemi šrouby. Napájení a ovládání serv je taženo prodlužovacím kabelem od přijímače umístěném v centroplánu křídel.
Stavba křídel
Pokračoval jsem stavbou křídel. Mají polystyrénové jádro potažené balzou 3 mm. Pro lepší přepravu jsem je postavil třídílná. Střední část - centroplán i s motory a vnější části nasunuté na hlavní duralovou trubku, která prochází celým křídlem. Vnější části mají ještě pomocnou trubku na konci se závitem M8, ta končí v podvozkové šachtě kde je našroubována matice a tím se vnější části pojistí proti vysunutí. Jako u správné polomakety jsou všechny ovládané funkce předlohy funkční i na modelu, takže se ovládají vztakové klapky, křidélka, zatahovací podvozek a otáčky motorů.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist