Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2019

RC Modely 1/2019 článek 6

Pro mladé i staré - Be-60 Bestiola - 2. část

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Bestiolu M. Křepelky dokončíme stavbou křídel a ocasních ploch, a konečným sestavením a povrchovou úpravou. Samotnému zalétání „kysličníku“, neboli modelu poháněnému stlačeným plynem CO2 pak předchází ladění výkonu motoru doprovázené mezi zkušenými minimaketáři tradičně poznámkami o nevysoké teplotě okolního vzduchu, divnému tlaku a nejisté kondici motoru vůbec... Zkrátka, odpovědnost za nastávající volný let na sebe modelář bere jen nerad. Stavební výkres pečlivě rozřízneme dle dělící čáry, slepíme tyčinkovým le-pidlem a přichytíme jej na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10-20 mm. Vyhladíme jej a přelepíme několika pruhy široké čiré lesklé lepící pásky, ke které se nepřilepí vteřinové lepidlo.
Lamelované oblouky ploch
Podle výkresu si připravíme balzové šablony pro lamelování oblouků křídel i ocasních ploch a jejich hrany navoskujeme. Nařežeme si lišty příslušné tloušťky, které v určité délce rozřežeme na lamely - lištu za nerozřezanou část držíme a přišpendlíme k šabloně, rozřezanou část lišty (lamely) natřeme herkulesem a obtočíme mezi prsty kolem šablony, přišpendlíme na konci a necháme vyschnout. Po sejmutí z šablony oblouk obrousíme a zkrátíme přímo na plánu na přesnou délku.
Křídlo a ocasní plochy
Nařežeme si horní pásky žeber dle křivítka či šablony. Připravíme si náběžnou a odtokovou hranu - přibližně je sbrousíme již na prkénku, pak teprve odřízneme. Křídlo stavíme vcelku bez vzepětí. Přišpendlíme hrany na plánek a mezi ně vlepíme koncové oblouky - trochu je podložíme, přizvedneme tím konce křídla. Pak vkládáme spodní pásky žeber (rovné), které nejprve přilepíme k náběžce a teprve pak dořízneme dle odtokovky. Před slepením pásek vzadu zmáčknem, aby se vešel před odtokovku i ten horní. Snažíme se, aby lepidlo nešlo na povrch, kde budeme přebrušovat křídlo do hladka. Na spodní pásky přilepíme nosníky z velmi tvrdé balzy - nejprve usadíme mezi špendlíky a srovnáme, pak zakápneme.

Obtisk na Be-60 Bestiola (firemní nápisy) ve formátu PDF

Obtisk na Be-60 Bestiola (OK-BEE) ve formátu PDF

Obtisk na Be-60 Bestiola (OK-LSC) ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist