Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. dubna 2019

RC Modely 1/2019 článek 5

ZLÍN Z 526 AFS-V „Kraťas“

Pro RCM František Frána; Foto autor a M. Dvořáček

Ukázka z textu:

Po stavbě tří relativně pohodových maket jsem zatoužil po něčem dravějším – po akrobatu. Na modelářském nebi je nespočet moderních akrobatů, řekl bych, že je místy až přeextrováno. Proto padla volba na starší typ Zlín Z 526 AFS, který se až tak často nevyskytuje. Jeho původní tovární zbarvení se mi moc nelíbilo, ale když jsem na internetu objevil, že na letišti v Kroměříži mají tento stroj v mnohem líbivějším kabátě, bylo rozhodnuto. Postavím OK-AFS. Tento akrobat létal od roku 1971 v Polsku v červenobílém zbarvení a s imatrikulací SP-CSA. V roce 2011 prodělal v Otrokovicích generální opravu spojenou s přestavbou na vlečnou. Odtud písmeno „V“ v typovém označení. Tam také dostal nové slušivé zbarvení a českou imatrikulaci OK-AFS.
Podklady
Protože jsem s touto maketou chtěl létat soutěže v kategorii F4H, musel jsem si nejdříve obstarat potřebné podklady. Pěknou monografii jsem objevil v časopisu MHM 4/2005. Zbývalo ještě sehnat ty správné fotografie. Nejdříve jsem začal na internetu, ale pro soutěžní dokumentaci to nestačilo. Potřeboval jsem kolmé pohledy z obou boků, zepředu, shora a co nejvíce detailů pro vlastní stavbu. Proto jsem se domluvil s majitelem letounu panem Rakušanem a vyrazil s fotoaparátem z Č. Budějovic na letiště do Kroměříže. Tam jsem si s laskavým svolením majitele nafotil vše potřebné a samozřejmě spoustu fotek navíc.
Velikost
Nyní nastala otázka, jak velkou maketu postavit. Samozřejmě co největší, ale maketa se musela vejít do Škody Octavia combi. Vycházelo mi měřítko 1:3,7. Pro jistotu jsem si z polystyrénových desek udělal obrysový model a zkusil jej naložit. Povedlo se. Jeden problém vyřešen. Zbýval vyřešit problém druhý, čím maketu pohánět. Po delším hledání mi kamarád poradil benzínový motor DLE 55RA. Ten se jako jediný po drobných úpravách do hodně úzké kapoty Zlína vešel. Stavbu jsem začal zpracováním „projektové dokumentace“. Nechal jsem si zvětšit monografii na požadovanou velikost, na tuto zvětšeninu natáhl pauzovací papír a nakreslil konstrukci draku včetně větších detailů. Drobné detaily jsem bez výkresu dělal jen podle fotografií a jednoduchých skic.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist