Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. dubna 2019

RC Modely 1/2019 článek 3

Papi 4

Tomáš Pengl

Ukázka z textu:

Model kluzáku Papi 4 jsem navrhl pro naše nejmladší modeláře. Vlastně se jedná spíše o papírovou vystřihovánku. Díky své jednoduchosti, odolnosti a minimálním nákladům na materiál je vhodný pro stavbu v modelářských kroužcích.
Potřebný materiál
Jedna čtvrtka A4, jeden papír do tiskárny, kousek kartonu 0,6 – 0,8 mm, jedna rovná kulatá lipová špejle, dřívko od nanuku, balzový nosník 2x5x160 mm a kousek modelíny na dovážení.
Nářadí a pomůcky
Rovná pracovní deska (prkénko), ostrá tvrdá tužka, gelové pero 0,3 mm, barevné fixy na textil, pravítko, trojúhelník, několik špendlíků, nůžky, ulamovací nůž či tvrdá žiletka, brusné prkénko s papírem o zrnitosti 320, plochý pilník, zaponový nitrolak nebo lihový lak, malý štětec.
Lepení
K lepení papíru použijeme disperzní lepidlo Herkules a lepicí tyčinku Kores. Pro lepení namáhaných spojů a k vyztužení je nejvhodnější vteřinové lepidlo, postačí však i Kanagom.
Stavba
Před započetím stavby si nejprve důkladně prostudujeme stavební návod. Práci začneme tím, že si celý plánek přetiskneme, nebo proti světlu překreslíme, na hladkou čistou čtvrtku formátu A4 (210x297 mm). Při správném překreslení se záložka odtokové hrany křídla, zadní hrana směrovky, odtoková hrana výškovky a další drobné díly přímo dotýkají hran papíru. Z takto připravené vystřihovánky si všechny díly pečlivě vystřihneme nebo vyřízneme podle pravítka. Dáváme přitom pozor, aby nedošlo k poškození okolních dílů. Ohyby papíru narýhujeme předem podle pravítka hrotem nůžek. Rýhujeme vždy z té strany, na kterou budeme papír ohýbat. Osy, které potřebujeme na druhé straně papíru, si přeneseme proti světlu na okně nebo několika vpichy špendlíku. Pokud chceme mít model opravdu hezký, ozdobíme jej barevnými pruhy, čísly a nápisy podle vlastní fantazie. Čísla a nápisy překreslíme nejdříve výše popsaným způsobem tužkou, poté jejich obrys zvýrazníme gelovým perem a nakonec je vybarvíme fixy na textil. Stejně zhotovíme podle pravítka také různé ozdobné pruhy. Když se rozhodneme pro tuto náročnější výzdobu, je lépe ji provést ještě před slepením modelu.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist