Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. března 2020

RC Modely 9/2018 článek 8

Pou du ciel

Jiří Tvaroh

Ukázka z textu:

„Nebeská blecha“ byla vyvinuta francouzským výrobcem nábytku Henrim Mignetem. Ten chtěl tak moc létat, že si postavil své vlastní letadlo. Francouzké amatérské letadélko je velmi netradiční předloha, proto se mi zalíbilo. Informací a stavebních výkresů je na netu velké množství, tak je z čeho vybírat. Zvláštností je, že má oproti ostatním letounům s klasickým uspořádáním, plovoucí křídlo. V jednom popisu této předlohy se uvádí, že si ho může postavit každý, kdo umí zatloukat hřebíky… Tak jsem se do toho pustil.
Trup
Model má trup klasického skříňového uspořádání z bočnic z plné balzy vy-ztužené nosníky z tvrdé balzy. Příčníky jsou smrkové s překližkovým vyztužením v rozích. Vpředu je překližkový pylon pro motor a drátěný pylon pro hlavní křídlo. Podvozek tvoří v podstatě rovná osička s koly o průměru 40 mm. Zadní kolečko je připevněno ke směrovce jedničkou ocelovou strunou a nití.
Křídla
Hlavní i „pevné výškové“ křídlo mají identický autostabilní profil. Křídla jsou klasicky vyrobena z balzy a smrkových nosníků. Celé křídlo je vyztuženo diagonálními příčníky. V místech ukotvení táhel jsou zesíleny rohy překližkou 1,5 mm. Zadní křídlo je k trupu připevněno nylonovým šroubem M4. Sestava je vyztužena kevlarovou nití 0,5 mm.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist