Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. března 2020

RC Modely 10/2017 článek 7

Pro mladé i staré – Aero A-35 restaurovaný ořech

Robert Pajas

Ukázka z textu:

„Oříšci“ při soutěžích stárnou. Jsou to výkonnostní modely, které někdy narazí do stěn, do lopatek ventilace, odrnkávají se o stropní obklad, jsou sundavány z náčiní tělocvičen tyčemi či hodem přezuvkou, jsou trhány explozí přetočeného svazku, tříštěny o natáčedlo při vyklouznutí ze „standu“, přišlápnuty neopatrností jiných soutěživých modelářů, okapány vteřiňákem během oprav, třísněny glycerinem a propíchány háčkem na nandavání svazku. Občas je nutné - jako v případě mé A-35, některé poničené či nevzhledné části modelu postavit znovu.
Stavba
Na stavbu modelu A-35 použijeme především prkénko lehké balzy 1,5 mm na lišty 1,5x1,5 mm a 1,5x0,8 mm, dále prkénko tvrdší balzy 0,8 na pásky žeber. Kostru lepíme řídkým vteřinovým lepidlem. Řežeme vše štěpinou žiletky Tiger či Leon dle ocelového pravítka, pásky pro žebra dle překližkové zaoblené šablony s dorazy; podélníky i pásky žeber řežeme na dvakrát, odříznutý podélník přebrousíme. Nerovnosti řešíme ihned, nespoléháme na dobrušování. Oblouky lamelujeme vteřiňákem na balzové navoskované šabloně.
Křídla a ocasní plochy
Příslušnou část plánu lehce přichytíme tyčinkovým lepidlem na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10 - 20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepící pásky. Nařežeme si horní pásky a spodní pásky žeber dle křivítka či šablony. Nalamelujeme koncové oblouky křídla i ocasních ploch na šabloně. Náběžku a odtokovku zbrousíme předem na balzovém prkénku, pak odřízneme. Přišpendlíme hrany na plánek, mezi ně pak vkládáme spodní pásky žeber, které nejprve přilepíme k náběžce a teprve pak dořízneme dle odtokovky. snažíme se, aby lepidlo nešlo na povrch, kde budeme přebrušovat křídlo dohladka.

Obtisky na Aero A-35 ve formátu PDF

Potah na Aero A-35 ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist