Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. ledna 2020

RC Modely 4/2016 článek 5

Motor RCV – co to je?

Václav Janko, šéfredaktor RC Modely

Ukázka z textu:

Snaha o konstrukci motoru s co nejmenším zastavěným prostorem vzhledem k objemu spalovacího prostoru vedla konstruktéry k hledání – a nakonec nalezení – jeho netradiční koncepce označované „Rotary Cylinder Valve“ se zkratkou RCV. Pohlédneme-li na samotnou konstrukci tohoto motoru a abychom správně porozuměli, co je na tomto druhu pohonu výjimečného, musíme se vydat hlouběji do „olejových bažin“. Čtyřtaktní motor totiž patří mezi nejstarší druh spalovacího motoru, patent jeho vynálezce Nikolause Otta z roku 1877 nese pořadové číslo PRP532.
Pracuje se čtyřmi takty:
1. Sání
Pohybem pístu do tzv. dolní úvratě (DÚ) vzniká ve spalovacím prostoru podtlak, otevírá se sací ventil, výfukový je uzavřen.
2. Stlačování (komprese)
Píst se pohybuje z DÚ do horní úvratě (HÚ), oba ventily jsou uzavřeny.
3. Pracovní doba (expanse)
Píst se pohybuje směrem z horní úvratě do dolní, oba ventily zůstávají uzavřeny.
4.Výfuk
Píst se začne pohybovat z DÚ do HÚ, výfukový ventil je otevřený, sací zavřený.
Tento výčet nám názorně ukazuje, že se rozvodový systém aktivně zapojuje při každém druhém otočení klikové hřídele a z toho také vychází předepsaný převod z klikové hřídele na rozvod 2 : 1. V dnešní době převažují ventily otvírané vačkovou hřídelí a zavírané pružinou nebo otevírané i zavírané dvěma vačkami, potom jde o desmodronický rozvod, kterým se vyznačují především motory motocyklů Ducati s jejich jedinečným zvukem. Výjimku dnes tvoří pouze motory vozů formule 1, kde jsou ventily motorů ovládány hydraulicky. Alternativou je v tomto případě šoupátkový „rozvod“. Jde o speciální typ rotujících válců. Toto řešení neobsahuje jinak velmi složité součástky jako pérka ventilů, pružinový talíř, vahadlo a vlečná zdvihátka.
Šoupátkový „rozvod“
Tento systém byl využíván u čtyřtaktních motorů vyráběných před druhou světovou válkou a byl považován za velmi spolehlivé a tiché řešení.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist