Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2019

RC Modely 2/2016 článek 8

Pro mladé i staré, Aero D.H. 50

Pro RCM Robert Pajas

Ukázka z textu:

Nejobtížněji se volný model zalétává v případě, že je poháněn gumovým svazkem. Skoro stejně těžké je to s motorem na CO2, při elektrickém pohonu již to celkem jde a na RC létá téměř vše. Některé z maket, které neuspěly v obvyklém gumovém iniciačním rituálu, pak prošly všemi konverzemi, po kterých někdy následuje vyjmutí aparátů a předhození dětem. Aero DH 50 létá na elektromotor, ale nese neklamnou známku původního záměru – otvory pro závěs gumového svazku.
Stavba
Všechny tvary a rozměry předlohy jsou zachovány v měřítku, VOP a SOP jsou zvětšené asi o pět procent. Model není stavebně náročný na čas, protože to nejpracněší – křídlo čítající 80 žeber a 150 mezižeber – vyřešíme prohnutou polystyrenovou deskou. Alternativou je za mokra tvarovanoá balzová deska tloušťky 0,6 mm. Vystupující žebra, resp. plátěné porty, znázorníme pásky tmavého potahového papíru pod nástřik. Pracné je usazení křídel, lepení mezikřídelních vzpěr natupo vyžaduje trpělivost. Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko 10 až 20 mm tlusté a pokryjeme mikrotenem, pomáháme si špendlíky a lepicí páskou, balzu lepíme kapkami vteřinového lepidla, polystyren disperzí. Stavba zabere asi deset večerů.
Křídlo a ocasní plochy
Ocasní plochy vyřízneme z Depronu. Z obou stran lisovaný Depron tloušťky 0,8 až 1 mm lze koupit na www.samsmodels.com. Levé dolní křídlo má výřez pro nástup cestujících a chodníček. Depronovou desku prohneme na kulatině – pozor, lisovaný Depron má „léta“, lze jej ohýbat jen v jednom směru, ve druhém se láme a dělá na ohybu „vrásky“.

Obtisk bily - Aero D.H. 50 ve formátu PDF

Obtisk čirý - Aero D.H. 50 ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist