Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2019

RC Modely 10/2014 článek 8

Pro mladé i staré, Fokker F-VIIa

Pro RCM Robert Pajas

Ukázka z textu:

V sérii stínových modelů jsme rozvinuli otázku mikropohonů halových maket a budeme v příslušných experimentech – po malé přestávce – pokračovat. Touto malou přestávkou je halová minimaketa. Dá se osadit motorem na CO2 či elektromotorem, ale postavíte-li ji na gumový pohon, poslouží i jako soutěžní model kategorie Peanut.
Peanut čili oříšek
Peanut Scale, oficiálně F4F, je kategorie u nás nazývaná M-oř čili „oříšek“, a patří do ní makety s rozpětím 330 mm. Hodnotí se maketovost a délka letu. Jednoduchý soutěžní model by měl létat kolem minuty a měl by být postaven přesně podle trojpohledu. Dokumentace musí kromě výkresu obsahovat i fotografii celého letounu a popis zbarvení. Nejnovější plánky oříšků ve vysoké kvalitě kreslí u nás Radek Gregovský. Dále doporučuji pozornosti plánky na belgických modelářských stránkách www.microflight.be. Lze sbírat inspiraci i ve vzdáleném Japonsku, kde jsou peanuty stavěny v prvotřídním maketovém zpracování – navštivte stránky Jira Sugimota (www.jiroaerop.mo-blog.jp).
Stavba
Náš Fokker F-VIIa je zjednodušený tak, aby mohl být co nejlehčí a aby nebyl příliš pracný. Křídla jsou z prohnuté desky a trup má – na rozdíl od skutečnosti – stroze obdélníkový průřez bez množství pomocných podélníků po stranách.

Obtisk Peanut ve formátu PDF

Potah Peanut ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

http://www.modelmotors.cz/

http://www.rcguru.cz/

TOPlist